Tkaniny w kwiaty są wyjątkowo kobiece i romantyczne, co sprawia, że nadają wnętrzom wdzięku i lekkiej świeżości. Nie oznacza to, że nie będą komponować się one z meblami, wyposażeniem czy dodatkami domu bądź mieszkania, urządzonego w męskim stylu. Jest to bowiem wzór, który wprowadzony z umiarem podkreśla urok całej przestrzeni. Szczególne dobrze będzie prezentował się w sypialni lub salonie w formie zasłon, poszewek na poduszki czy okrycia kanapy.

Jak z umiarem i wyczuciem smaku dobierać tkaniny w kwiaty?

Urządzając wnętrze, w którym ma pojawić się motyw kwiatów, konieczne jest kierowanie się zasadą umiaru. Wzory te są bowiem bardzo wyraziste, a ich zbyt silne zaakcentowanie może całkowicie zdominować przestrzeń. Czas spędzony w takim miejscu zapewne będzie skutkował uczuciem przytłoczenia i permanentnego zmęczenia.

Ponieważ tkaniny są odpowiedzialne za nadawanie ciepła otoczeniu, to wyłącznie one powinny mieć florystyczne motywy. Warto wówczas zadbać o to, by ściany oraz meble miały stonowane, jednolite kolory, takie jak szarości, biele i beże. Na tak neutralnej bazie dobrze prezentować się będą kwiaty w cytrynowej żółci, soczystej zieleni, wyrazistym błękicie, intensywnym turkusie oraz pudrowym różu. Wspomniane kolory można ze sobą dowolnie łączyć, ale osoby, które nie potrafią zestawiać ze sobą odmiennych faktur czy stylów, powinny zdecydować się na maksymalnie dwa wzory.

W tym przypadku warto również pamiętać o doborze wielkości wzoru do rozmiarów pomieszczenia. W niewielkich stosunkowo ciemnych wnętrzach powinny znaleźć się drobne motywy, zaś w tych dużych i dobrze oświetlonych (np. salon czy jadalnia) można pokusić się o wyraźne i sporych rozmiarów kwieciste wzory. Nie jest wskazane jednoczesne łączenie ze sobą tkanin o bardzo dużych i bardzo małych wzorach, ponieważ taka kombinacja może zaburzać proporcje danej przestrzeni.

W jaki sposób tkaniny w kwiaty mogą zdobić pomieszczenie?

To, w jaki sposób zostaną użyte tkaniny w kwiaty, by nadać charakteru danemu pomieszczeniu, zależy nie tylko od jego aktualnego, bądź planowanego designu, ale również od gustu domowników. Dobór dodatków z florystycznym motywem może mieć miejsce poprzez zakup gotowych artykułów, nabycie wybranego materiału i skorzystanie z usług krawcowej, lub samodzielne wykonanie dekoracji. Ważne jest jednak, by materiał był dobrej jakości, a w przypadku posiadania dzieci, również atestowany i bezpieczny.

Tkaniny w kwiaty będą doskonale prezentować się w formie:

  • kapy na łóżko,
  • okrycia sofy,
  • pledów,
  • poszewek na poduszki,
  • zasłon, firan, rolet rzymskich,
  • obrazów (oprawione w ramy fragmenty materiału),
  • dywanów,
  • obicia mebli.

Warto podkreślić, że w jednym pomieszczeniu niewskazane jest zdobienie kwiecistymi tkaninami więcej niż jednego elementu. Przykładowo decydując się na zasłony z piwoniami w sypialni, lepiej zrezygnować z pledu w stokrotki, a obijając fotele pluszem w orchidee, lepiej nie umieszczać na podłodze dywanu marokańskiego.

Florystyczne wzory, szczególnie te o bardzo wyrazistych kolorach i kształtach, silnie przyciągają wzrok. Z tego powodu duża ilość zróżnicowanych tkanin w kwiaty, może zdominować przestrzeń i zaburzyć jej estetykę. Decydując się na kwiatowe motywy na firanach, dywanie czy okryciu kanapy, warto więc zachować umiar i uwzględnić styl danego wnętrza.

Źródło: Otula.pl – sklep z materiałami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here