Do niedawna kościół dopuszczał jeden rytuał pogrzebowy, a więc pochowanie doczesnych szczątków zmarłego w ziemi. Jednak zmiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat, a także rosnąca popularność świeckich ceremonii pogrzebowych sprawiły, iż coraz częściej bliscy zmarłego decydują się na poddanie zwłok kremacji.

Kremację można motywować względami higienicznymi czy też poglądami osobistymi. Bywa, że takie życzenie odnośnie swojej ostatniej drogi, wyraziła za życia zmarła osoba. Jedno natomiast jest pewne – kremacja stanowi coraz popularniejszą formę pogrzebu i wcale w ostatnich latach nie jest rzadkością.

Urna na prochy

Urny pogrzebowe znane są ludzkości od dawna, używane były w wielu cywilizacjach, a ich kształt na ogół zbliżony był do wazy. Urna posiada zatem zazwyczaj cylindryczny kształt o szerszej podstawie oraz zwężonej szyjce. Urny mogą być bogato zdobione, inkrustowane, grawerowane, ręcznie malowane, albo zwykłe proste, czy nawet minimalistyczne, metalowe lub szklane. Ich celem jest przechowanie prochów zmarłego po kremacji.

Domy pogrzebowe zajmujące się, bądź organizujące proces kremacji, oferują zazwyczaj również piękne urny. Produkowane są one z rozmaitych materiałów, a cena urny zależy zarówno od tego, z czego została wytworzona, jak i od dodatkowych zdobień.

Z czego wykonana jest urna pogrzebowa?

W zakładach pogrzebowych dostępne są urny:

  • kompozytowe
  • drewniane
  • kamienne
  • metalowe
  • metalowo-kamienne
  • mosiężne
  • szklane

Najpopularniejsze są urny metalowe, ale również ceramiczne i kompozytowe w niczym im nie ustępują. Nieco wyższy koszt wiąże się natomiast z zakupem urny kamiennej czy mosiężnej, jednak wszystkie z nich muszą charakteryzować się nie tylko odpowiednią estetyką, ale również trwałością i wysoką jakością.

Nie wszystkie urny mają wspomniany cylindryczny kształt, spotyka się również tak zwane urny szkatułkowe, które przypominają niewielkie trumny czy stylizowane na wzór antyczny urny w kształcie dzbana z pokrywą. Kolorystyka oraz zdobnictwo jest praktycznie nieograniczone, na powierzchni urny może zostać, na indywidualne życzenie rodziny zmarłego, wykonany stosowny grawer, umieszczone epitafium, niektórzy życzą sobie nawet wykonanie urn dekorowanych szlachetnymi kamieniami. To, na jaką urnę na prochy zmarłego zdecyduje się rodzina, zależy od jej możliwości finansowych, zawsze jednak może liczyć na pomoc i radę personelu zakładu pogrzebowego.

Oprócz urny można również zakupić specjalny relikwiarz na prochy, czyli niewielki pojemnik w kształcie urny, krzyża czy serca, do którego trafia niewielka ilość prochów. Taki relikwiarz można ustawić w domu w honorowym miejscu czy nosić przy sobie.

Dodatek, który jest zamawiany przez rodzinę zmarłego stanowi tabliczka urnowa, na której – podobnie jak na tabliczce pogrzebowej, zamieszcza się podstawowe informacje o zmarłym, a więc jego imię i nazwisko, a także datę narodzin oraz śmierci. Tabliczki urnowe także cechują się różnorodnością materiałów i zdobień, a w doborze odpowiedniej, pasującej do danej urny, można zdać się na pomoc pracowników zakładu pogrzebowego.

Miejsce na pochówek urny

Urny z prochami zmarłych są chowane na cmentarzu. Mogą zostać złożone w kolumbarium, czyli specjalnym murze z otworami, przeznaczonymi na pochówek urn, na niektórych cmentarzach istnieją również specjalnie wydzielone miejsca przeznaczone do tego celu, jednak urna z prochami może również zostać złożona do rodzinnego grobu.

Nie można zapominać, iż prawo polskie nie zezwala na przechowywanie urn z prochami zmarłych w domu, jak ma to miejsce na zachodzie. Urna bezwzględnie musi zostać pogrzebana w odpowiednim miejscu, prochów nie wolno również rozsypywać w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Urn z prochami, podobnie jak trumien z ciałami zmarłych nie można również przewozić prywatnymi samochodami, bez uzyskania specjalnej zgody, a naruszenie przepisów zagrożone jest karą grzywny, a nawet aresztu.

Źródło: Elizjum – dom pogrzebowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here