Jakość życia psa w mieście zależy przede wszystkim od stylu życia właściciela. Czego potrzebuje pies i co można mu tak naprawdę zaoferować w miejskich warunkach? Czy w podjęciu decyzji o psie pomocny będzie gabinet weterynaryjny? Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice… – im większe miasto, tym lepszy dostęp do wiedzy eksperckiej. Podstawą jest jednak zdrowy rozsądek i zrozumienie potrzeb psa.

Rozrywka dla psa

Kiedy zastanawiamy się nad rozrywką dla psa, wcale nie musimy decydować się na ciekawe wyjazdy czy nowe gadżety. Czasami wystarczy zmienić miejsce spaceru lub pójść do nowego mieszkania znajomych. Rozrywką dla psa będą wszelkie nowe doświadczenia: nowa okolica, zapach czy dotyk. To, co nudne dla człowieka, może okazać się ciekawe dla psa. Ten fakt dobrze obrazuje spacer po lesie – pies zatrzymuje się co krok i węchem poznaje rzeczywistość. Bada teren, uczy się nowych rzeczy, intrygują go ślady i rzeczy, na które właściciele nie zwracają uwagi. Jeżeli mieszkamy w dużym mieście, pozwólmy mu odkrywać każdą dzielnicę. Zaletą posiadania psa w mieście jest ponadto szeroki dostęp do weterynarza. Wszelkie dolegliwości, pytania i problemy można rozwiązać od ręki. Sprzyja temu szczególnie stolica – całodobowa klinika weterynaryjna Warszawa daje właścicielowi pełne poczucie bezpieczeństwa.

Pies w mieście, czyli jak się nie dać nudzie

Pies w mieście nie jest dobrym pomysłem, jeżeli nie mamy dla niego czasu – ta prosta wskazówka powinna być kryterium wyboru i zakupu psa. Nie można pozwolić na to, by pies spędzał większość doby sam w domu. Większość psów potrzebuje bowiem dużo czasu na wyładowanie energii, badanie terenu czy integrację z innymi psami. Nie bez znaczenia jest także metraż mieszkania – niewielka kawalerka sprawdzi się wyłącznie w przypadku miniaturowych psów. Niestety wciąż jest głośno o przypadkach trzymania dużych psów w małych mieszkaniach, co uznawane jest za formę znęcania się nad zwierzętami.

Jeżeli nie zadbamy o rozsądny plan dnia psa, nie powinniśmy go mieć. Życie w mieście to obowiązki i częste zmiany w życiu zawodowym lub prywatnym. Chociaż w życiu właściciela dzieje się dużo, może okazać się, że jego pies będzie miał przy tym życie nudne i przewidywalne, a co gorsza ograniczone do czterech ścian. Całodobowa klinika weterynaryjna Warszawa często w środku nocy przyjmuje alarmujące przypadki, które powinny być rozpatrzone o wiele godzin wcześniej. Okazuje się jednak, że właściciel nie miał czasu, by poświęcić uwagę swojemu psu i zauważyć problem.

O tym, co robi i jak czuje się pies w mieście, decyduje wyłącznie jego właściciel. Wiele osób jest niestety zbyt zapracowana, by podjąć się odpowiedzialnej opieki. Posiadanie psa to bowiem nie tylko przyjemności, ale przede wszystkim obowiązki. Oprócz wygospodarowania czasu na wspólną zabawę trzeba znaleźć również chwilę na wizytę u weterynarza, regularne szczepienia i kontrole. Do specjalisty można także zwrócić się z pytaniami jeszcze przed zakupem psa – dla mieszkańców stolicy dobrym miejscem będzie każdy renomowany gabinet weterynaryjny Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here