Kontenery pozwalają na racjonalne zarządzanie odpadami, poprzez ich odpowiednie gromadzenie i wywóz. Stanowią niezbędny element gospodarki odpadami, która została uregulowana prawnie. Szeroki wybór dostępnych rozwiązań w tym zakresie pozwala na optymalny dobór usług do rodzaju prowadzonego przedsięwzięcia.

Zarządzanie odpadami

Sukcesywny rozwój branży budowlanej, a także lokalna polityka w zakresie utrzymania porządku na terenach publicznych oraz prywatnych znacząco wpłynęły na wzrost znaczenia krajowej gospodarki odpadami. Zarządzanie odpadami, w tym głównie sposób ich magazynowania oraz wywozu, zostały uregulowane prawnie. W ten sposób wszelkie pozostałości prac budowlanych oraz remontowych, takie jak gruz, zerwane podłogi,  folie, styropiany, nie mogą być bezpośrednio składowane w tradycyjnych odpadach komunalnych, a tym bardziej spalane bądź wyrzucane na otwartych terenach leśnych.  Wynika to w dużej mierze z faktu, iż znaczna część tego typu odpadów może zawierać szkodliwe substancje, oddziałujące w sposób negatywny na środowisko.

W związku z powyższym, od inwestorów instytucjonalnych jak i prywatnych właścicieli wymaga się zastosowania specjalnych kontenerów, umożliwiających odpowiednie gromadzenie oraz wywożenie odpadów. W realizacji tego obowiązku pomocą służą liczne firmy specjalizujące się w zarządzaniu odpadami w miejscach, gdzie odbywają się prace budowlane bądź remontowe.

Kontenery oraz worki

Firmy te oferują szeroka ofertę kontenerów oraz worków „Big Bag” przeznaczonych do magazynowania pozostałości po remontach, pracach budowlanych czy porządkowaniu różnego rodzaju obiektów. Worki „Big Bag” są stosunkowo nowym rozwiązaniem w zakresie gospodarki odpadami. Worki te o pojemności 1m3 polecane są przede wszystkim użytkownikom indywidualnym oraz niewielkim firmom remontowym. Cechują się niezwykle wysoką wytrzymałością mogąc utrzymać ciężar nawet 1,5 tony dzięki zastosowaniu mocnych włókien nylonowych. Idealnie sprawdzają się w przypadku typowych odpadów poremontowych takich jak śmieci, szkło, tworzywa sztuczne, gruz, a także gałęzi, drewna, liści czy też ziemi.

Co więcej, „Big Bagi” nie wymagają wygospodarowania dużej powierzchni na magazynowanie odpadów, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie zlokalizowanie typowego kontenera staje się niemożliwe.  Również w kwestii czasu korzystania, nie ma tutaj konieczności dopłat za przestój, tak jak w sytuacji posiadania kontenera. Po prostu po napełnieniu worka, klient zleca usługę jego odbioru, bez względu na czas jego użytkowania.

Firmy zarządzające odpadami oferują także bardzo szeroki zakres kontenerów. Wśród nich znajdziemy pojemniki na gruz i śmieci o mniejszych pojemnościach, posiadające niskie burty. W dużym stopniu ułatwiają one magazynowanie odpadów. Kontenery, zajmują one znacznie więcej miejsca niż „Big Bagi” w związku z czym wymagają wcześniejszego, odpowiedniego przygotowania obszaru do postawienia pojemnika, który jednocześnie pozwoli na dojazd samochodu ciężarowego. Z kolei większe kontenery posiadające wyższe burty występują w kilku wersjach. Jedną z nich jest kontener z klapami, które uniemożliwiają osobom  nieupoważnionym na dostęp do kontenera. Również wymaga on odpowiednio przygotowanego terenu, jednocześnie umożliwiającego dojazd samochodu ciężarowego z hakiem. Poszczególne kontenery doskonale sprawdzają się w gromadzeniu różnego rodzaju odpadów w tym:

  • odpadów pochodzenia naturalnego (drzew, krzewów, liści, ziemi, gałęzi);
  • odpadów komunalnych, szkła, tworzyw sztucznych, wykładzin, różnego rodzaju tekstyliów;
  • odpadów pobudowlanych, w tym gruzu, betonu;
  • stałych nieczystości;
  • złomu.

Tak szeroki wybór kontenerów oraz usług związanych z ich obsługą, pozwala na dopasowanie odpowiedniego sposobu zagospodarowania odpadów do konkretnego przedsięwzięcia. Prywatni inwestorzy oraz małe firmy najczęściej korzystają z mniejszych kontenerów oraz worków „Big Bag”. Z kolei większe firmy oraz deweloperzy zyskują na dużych kontenerach, które nie wymagają częstego wywozu odpadów. Pozwala to na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here