Dywany od zawsze stanowiły bardzo ważny element każdego wnętrza. Do najbardziej pożądanych oraz ekskluzywnych rozwiązań należą dywany orientalne. Ręcznie tkane dywany z Dalekiego Wschodu niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Pośród nich prawdziwą perełką są dywany perskie, zdobione motywami roślinnymi oraz scenami figuralnymi, tkane z wełny oraz jedwabiu. Sztuka tkania dywanów perskich jest narodowym dziedzictwem kulturowym Iranu. Decydując się na zakup dywanu perskiego, otrzymujemy więc nie tylko piękną ozdobę domu, ale również fragment kultury.

Dywany orientalne

Wysokiej klasy dywany orientalne od zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem konsumentów. Pochodzące z Dalekiego Wschodu ręcznie tkane dywany, posiadają bowiem unikatowe wzory, które nadają wnętrzom oryginalnego wyglądu. Wyprodukowane z najwyższej klasy wełny posiadają niepowtarzalne wzory i intensywne kolory. Dywany orientalne cieszą się dużą popularnością nie tylko ze względu na swoją trwałość. Orient od zawsze rozbudzał ciekawość Europejczyków. Dywany orientalne nie pełnią jedynie funkcji ozdobnej, ale są symbolem wschodniej kultury, w tym również religii.

Każdy orientalny dywan składa się z trzech rodzajów nitek: osnowy biegnącej wzdłuż, wątku biegnącego w poprzek oraz krótkich odcinków przywiązanych do osnowy. Dokonując zakupu, koniecznie należy zwrócić uwagę na gęstość dywanu, tzn. liczbę węzełków przypadającą na metr kwadratowy oraz kolorystykę. Im więcej kolorów znajduje się na dywanie, tym dłuższy jest bowiem proces jego produkcji, a tym samym wartość. Należy podkreślić, że dywany orientalne powstają wyłącznie z naturalnych materiałów, takich jak wełna, bawełna oraz pożądany przez wszystkich jedwab. Najlepsza wełna używana do produkcji dywanów perskich nazywana jest Kork.

Pranie dywanów orientalnych

Dywany orientalne, będące oznaką bogactwa oraz wysokiego statusu społecznego, wymagają specjalnego traktowania. Tekstylia tego typu najlepiej jest powierzyć renomowanej firmie, która w swej ofercie posiada również pranie dywanów orientalnych. Ręcznie tkane dywany są bowiem niezwykle wrażliwe na działanie środków piorących i wymagają wykorzystania specjalnych technik prania oraz suszenia. Wykwalifikowany personel zatrudniony w pralniach z pewnością posiada w tym zakresie bogate doświadczenie.

Pranie dywanów orientalnych poprzedza proces wnikliwej oceny rodzaju włosia oraz stopnia zabrudzenia. Następnie dywan zostaje dokładnie odkurzony. Po wykonaniu tych podstawowych czynności, pracownicy pralni przechodzą do umieszczenia dywanu w specjalnym roztworze. Następnie dywan jest czyszczony, wielokrotnie płukany oraz odpowiednio suszony.

Domowe sposoby pielęgnacji dywanów orientalnych

Orientalny dywan należy przede wszystkim regularnie odkurzać wzdłuż splotu. Kierunek splotu łatwo określimy przesuwając dłonią po dywanie – miękka, gładka struktura i jaśniejszy kolor materiału jest równoznaczny z kierunkiem splotu. Gruntowne pranie dywanów orientalnych powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, gdyż kurz, drobnoustroje czy resztki jedzenia osadzające się na jego powierzchni mogą przyspieszać proces niszczenia dywanu. Gruntowne pranie dywanów orientalnych pozwoli zachować im odpowiedni połysk i puszystość, kolory na długo pozostaną żywe, a wzór wyraźny.

Dywany orientalne należą do najdroższych na świecie. Technika, którą zostały wykonane, sprawia, że są one piękną ozdobą, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Mając do wyboru różne gatunki dywanów, najlepiej zainwestować w dywan perski, który wymaga jednak odpowiedniej i regularnej pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here