Nadal wiele osób decyduje się na wyjazd za granicę w celu zarobienia większych pieniędzy, niż mieliby szansę zarobić w Polsce. Wybierając kierunek emigracji zarobkowej, szukają takiej destynacji, która pozwoli zgromadzić możliwie jak najwięcej pieniędzy. Nie jest przypadkiem, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na wyjazd do Holandii. Dlaczego tak się dzieje? Czy wyjazdy do kraju tulipanów są dla nas takie opłacalne? Przyjrzyjmy się ofertom i zarobkom, które proponują holenderscy pracodawcy. Czy to naprawdę się opłaca?

Holenderski pracodawca ceni Polaków

Praca w Holandii nadaje się dla każdego, kto zdecydowany jest pracować, nawet ciężko pracować, aby zarobić. Przez lata obecności Polaków na holenderskim rynku pracy nasi rodacy wyrobili sobie opinię solidnych, uczciwych i sumiennych pracowników. Dlatego też holenderscy pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnianie Polaków. Dla nas jest to dobra wiadomość, ponieważ oferują nam oni stabilne, pewne i legalne zatrudnienie. To wszystko brzmi bardzo pięknie, ale przecież legalną pracę można znaleźć również w Polsce. Gdzie więc tkwi różnica? W wynagrodzeniu. Rozbieżność jest tak znacząca, że wiele osób decyduje się na rozłąkę z bliskimi, by zapewnić im i sobie lepsze warunki życia.

Zarobki w Holandii

W Polsce co roku możemy liczyć na pewne nieznaczne podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Holenderski rząd również zapewnia stopę minimalnego wynagrodzenia, a co więcej, rok do roku można liczyć na pewne podwyżki tej stawki. Dużą zaletą pracy za granicą jest fakt, że wynagrodzenie przeliczamy na złotówki i daje nam to bardzo realne oraz spore oszczędności każdego miesiąca. Wiele osób może powiedzieć, że przecież wynagrodzenie otrzymane w Polsce również można odkładać w formie oszczędności. W teorii rzeczywiście można, ale w praktyce, zestawiając minimalne wynagrodzenie z kosztami życia i wydatkami, które trzeba ponieść w każdym miesiącu, na oszczędności zostaje już naprawdę niewiele – o ile w ogóle cokolwiek zostanie. W Holandii rzeczywistość jest nieco inna. W 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Holandii wynosi 1615,80 euro brutto miesięcznie.

Koszty życia w Holandii

Koszty życia w Holandii, czyli comiesięczne opłaty, które należy uiścić, aby móc funkcjonować, nie są wysokie. Szczególnie opłacalne jest skorzystanie z oferty pracy z zakwaterowaniem. Takie lokum oferowane przez biuro pośrednictwa pracy lub przez samego pracodawcę jest bardzo atrakcyjne cenowo i zapewnia dobre warunki do życia. Dodatkowo, kiedy decydujemy się na taką formę wynajmu, w czynszu mamy wszystkie opłaty, które należy uiścić i nie musimy się martwić o rachunki za wodę, gaz, prąd czy inne media. Koszty wyżywienia w Holandii również nie są wysokie. Nie oszczędzając zupełnie na zakupach spożywczych, wydatki na jedzenie powinny się zamknąć w 200 euro miesięcznie. I w zasadzie na tym lista wydatków mogłaby się zakończyć. Pole do oszczędzania jest naprawdę ogromne. Ponadto, korzystając z zatrudnienia z zakwaterowaniem, bardzo często można także liczyć na zapewnione przez pracodawcę dojazdy do pracy – czyli kolejny koszt zostaje wyeliminowany. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny wynajem mieszkania, warto wiedzieć, że ceny biletów komunikacji miejskiej również są bardzo atrakcyjne. Trzeba też mieć świadomość, że dla nas, jako obcokrajowców pracujących w Holandii, korzystnie kształtuje się również kwestia podatków. Jesteśmy zwolnieni z takich opłat, jak na przykład podatek drogowy, podatek od oszczędności czy podatek od nieruchomości – i dzięki temu więcej z wypłaty zostaje nam w kieszeni.

Czy warto emigrować?

Choć dla niektórych wyjazd z kraju może być bardzo problematyczny z powodu sentymentów czy powiązań rodzinnych, to z czasem nawet oni potwierdzą, że emigracja zarobkowa się opłaca. Bilans finansowy nie tylko wychodzi na plus, ale także jest bardzo korzystny dla polskich pracowników. Niezależnie od tego, jaki jest nasz plan i na co pragniemy oszczędzić, praca w Holandii jest bardzo dobrym wyjściem. Zaletą jest również to, że holenderscy pracodawcy chcą Polaków w swoich firmach nie tylko jako pracowników sezonowych, dlatego o pracę wcale nie jest trudno, a korzyści są znaczne.

Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here