Sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba wszechstronnego urządzenia, które stanowić będzie  główny element systemu sprzedaży. Terminal komputerowy POS, bo o nim mowa, to nowoczesny sprzęt, który może usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na co jednak zwrócić uwagę, by wybrać solidne urządzenie?

Terminal komputerowy POS – co to jest?

Terminal komputerowy POS to najczęściej komputer PC, który został przystosowany do pracy na stanowisku handlowym i jest wyposażony w ekran dotykowy. Stanowi on kluczowy element rozbudowanego systemu sprzedaży i odpowiada za zespolenie wszystkich jego ogniw. W efekcie zapewnia niezawodną oraz szybką obsługę klienta na stanowisku kasjerskim.

Terminale komputerowe POS to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są m.in. w średnich i dużych sklepach spożywczych, w barach, pubach i restauracjach, pensjonatach i hotelach, a także na stacjach benzynowych, w hurtowniach i magazynach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze terminala komputerowego POS?

Żeby możliwe stało się wykorzystanie pełnego potencjału terminala komputerowego POS, sprzęt należy dopasować do rodzaju i charakteru prowadzonej działalności. To nie lada wyzwanie. Rynek urządzeń oferuje bowiem sporo możliwości. Na co więc zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni sprzęt. Oto czynniki wymagające analizy:

  • rodzaj technologii dotykowej – większość dostępnych na rynku urządzeń jest wyposażona w ekrany dotykowe. To funkcjonalne rozwiązania, które zapewniają szybką i intuicyjną obsługę sprzętu. Warto jednak wiedzieć, że poszczególne ekrany różnią się od siebie pod względem rodzaju zastosowanej technologii dotykowej i w zależności od wersji oferują np. możliwość stosowania wskaźników, podwyższoną odporność na zużycie i szkodliwe działanie wilgoci czy też funkcję multi-touch (reakcję na kilka punktów dotyku). Przed wyborem terminalu komputerowego POS warto więc przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa i zestawić je z możliwościami, jakie oferuje dana technologia dotykowa. Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania,
  • niezbędne interfejsy komunikacyjne – żeby terminal komputerowy POS spełnił swoje zadanie i stał się centralnym punktem systemu sprzedaży, musi być wyposażony w różne interfejsy komunikacyjne. Im więcej ich będzie i im bardziej będą one zróżnicowane, tym większą elastyczność w zaaranżowaniu stanowiska kasjerskiego uzyska przedsiębiorca. Nowoczesny sprzęt powinien być wyposażony nie tylko w standardowe złącza, takie jak RS-232 lub USB, ale również porty sieciowe LAN czy też moduł bezprzewodowej transmisji danych, np. Wi-Fi. Niektóre dostępne na rynku terminale komputerowe POS mają nawet wejścia VGA,
  • jakość zastosowanych podzespołów – jak zostało wspomniane terminal komputerowy POS to nic innego jak komputer PC dostosowany do pracy na stanowisku handlowym. Jego ogólna wydajność i niezawodność będzie więc zależeć od tego, jakie zastosowano w nim podzespoły. Na rynku dostępne są zarówno prostsze, jak i bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania. To, jaką opcję wybierze przedsiębiorca, zależy głównie od wielkości prowadzonej działalności.

W przypadku większości zastosowań, gdzie nie ma się do czynienia z dużą bazą danych, wystarczające okaże się urządzenie wyposażone w procesor Intel Atom, ewentualnie jego mocniejszą wersję Intel Atom DualCore (na przykład D525). Natomiast w przypadku dużych baz danych sięgających kilku tysięcy produktów lepsze będą wydajniejsze procesory, np. Intel Pentium DualCore lub Intel Core2Duo.

Rodzaj zastosowanego procesora to nie jedyny czynnik, który wpływa na wydajność terminala komputerowego POS. Pod uwagę należy wziąć również pamięć RAM. W tym przypadku obowiązuje prosta zasada – im więcej pamięci, tym lepiej. Do większości zastosowań wystarczające powinny okazać się 2 GB.

Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla działalności, którą prowadzisz, skorzystaj z pomocy fachowców zajmujących się wdrażaniem zintegrowanych systemów sprzedaży. Tutaj nie ma miejsca na testy. Właściwie dobrany sprzęt usprawni funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, co przełoży się na większe zadowolenie z zakupów wśród klientów.

Źródło: CentrumKas – kasy fiskalne

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here