Kwestia domowych finansów to nierzadko powód kłótni i spięć. Dbanie o domowe finanse wcale nie jest proste, zwłaszcza, że w pod koniec, albo już w połowie miesiąca okazuje się, że fundusze są niewystarczające. Czy można przejąć kontrolę nad domowymi wydatkami? Jakie narzędzia wprowadzić, by temat finansów przestał być niechętnie podejmowanym tematem, niemalże tabu? Pierwszym krokiem do osiągnięcia harmonii w domowych finansach jest wprowadzenie budżetu domowego. 

Budżet domowy – dlaczego warto go prowadzić? 

Budżet domowy to nic innego jak zapis codziennych wydatków podzielonych na odpowiednie kategorie. Prowadzenie go to pierwszy a zarazem podstawowy pozwalający na wprowadzenie nieco więcej porządku w sferę domowych finansów. Po co go prowadzić? Chociażby po to, by przekonać się, na jakie kategorie wydajemy co miesiąc zbyt dużo pieniędzy. Po kilku miesiącach rzetelnego prowadzenia budżetu domowego możemy przekonać się, jakiej sumy tak naprawdę potrzebujemy, by przeżyć dany miesiąc. Powoli możemy starać się minimalizować wydatki w niektórych sferach. To wszystko jednak dopiero po kilku miesiącach prowadzenia budżetu.  

Coś, co jest niezbędne podczas prowadzenia domowego budżetu to regularność i samodyscyplina. Wydatki należy zapisywać codziennie, ewentualnie co dwa dni. Zazwyczaj nie sprawdza się wpisywanie wydatków raz w tygodniu. Dlaczego? Powód jest prosty: paragony często giną, a nasza pamięć też nie należy do niezawodnych. Zdecydowanie bardziej sprawdza się wpisywanie wydatków codziennie – wtedy zajmuje to dosłownie chwilę i mamy pewność, że wpisaliśmy wszystkie wydatki dzisiejszego dnia.

Gdzie prowadzić budżet domowy? Jeśli jesteś miłośnikiem tradycyjnych metod, wystarczy Ci długopis i zeszyt. Dla osób, które lubią bardziej nowoczesne technologie z pomocą przychodzą arkusze kalkulacyjne w laptopach lub specjalne aplikacje w telefonach. Na początku warto stworzyć kilka ogólnych kategorii, np. jedzenie, ubrania, samochód, opłaty itd. Później kategorie te można rozszerzać, by mieć jeszcze dokładniejszy podgląd na to, jak w ciągu miesiąca dysponujemy zarobionymi pieniędzmi.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here