Namioty lakiernicze stanowią ciekawą propozycję dla przedsiębiorstw, w których lakierowanie wyrobów jest jednym z etapów produkcji. Konstrukcje tego typu są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych, murowanych komór lakierniczych. Czym charakteryzują się duże namioty lakiernicze? Jak wypadają na tle standardowych rozwiązań?

Czym są namioty lakiernicze?

Jak sama nazwa wskazuje, namioty lakiernicze to konstrukcje przypominające tradycyjne namioty, jednak znacznie od nich większe i bardziej wytrzymałe. Podstawą ich konstrukcji jest stelaż wykonany z metalowych rurek, na którym opiera się poszycie wykonane z grubego i wytrzymałego materiału. Namioty lakiernicze posiadają podłogę i otwór lub bramę wejściową. Najczęściej mają kształt prostokąta o szerokości kilku metrów. Natomiast ich długość jest wartością bardziej zróżnicowaną w zależności od modelu.

Komory lakiernicze w budynku

Tradycyjnym sposobem na stworzenie lakierni jest wybudowanie nowego budynku przeznaczonego specjalnie do tego celu lub zaadaptowanie jednego z istniejących już w firmie pomieszczeń. Wzniesienie dowolnej konstrukcji wymaga jednak uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast adaptacja przestrzeni wymaga w tym przypadku przystosowania jej do specyficznych wymagań, jakie musi spełniać lakiernia. Szczególnie ważne jest zwłaszcza zapewnienie szczelności i odpowiedniej wentylacji.

Jakie zalety posiada namiot lakierniczy?

Konstrukcja namiotowa pozwala na szybkie rozkładanie i składanie namiotu w zależności od aktualnych potrzeb. Z reguły w firmach zajmujących się ich produkcją, cały proces od zamówienia do dostarczenia gotowej hali jest bardzo krótki. Jest to rozwiązanie niewątpliwie znacznie tańsze od budowy całego budynku, który miałby służyć jako lakiernia. Postawienie hali namiotowej wymaga również spełnienia mniejszych formalności. W przypadku stawiania namiotu na mniej niż 120 dni konieczne jest jedynie zgłoszenie tego do urzędu, a uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne. Dodatkowo namioty lakiernicze są od razu gotowe do użytku.

Cała konstrukcja jest bardzo szczelna i chroni przed wiatrem, opadami atmosferycznymi, a także zapobiega przedostawaniu się do środka wszelkich zabrudzeń. Hermetyczne wnętrze jest bowiem kluczowe podczas lakierowania, gdyż w trakcie schnięcia świeżo polakierowane elementy są szczególnie narażone na przyklejanie się zabrudzeń. Z tego powodu namiot lakierniczy jest zazwyczaj wyposażony w system wentylacyjny, który odprowadza opary lakieru i zapewnia dopływ do środka świeżego powietrza.

Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Wspomniane właściwości sprawiają, że hale namiotowe są bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Niska cena oznacza, że są one bardziej dostępne dla tego typu firm. Zapewniają one również większą elastyczność, ponieważ można wykorzystywać je podczas realizacji czasowych zamówień. Bezpośrednio po zakończeniu zlecenia można bowiem złożyć tego typu halę i rozłożyć ją ponownie, gdy znowu zajdzie taka potrzeba.

Hale namiotowe stanowią więc alternatywę dla tradycyjnych lakierni znajdujących się w budynkach. Dzięki niższej cenie takiej inwestycji i dużej elastyczności składania i rozkładania, a także przenoszenia w inne miejsce stanowią one ciekawe rozwiązanie, nad którym powinni zastanowić się przedsiębiorcy planujący budowę komory lakierniczej.

Źródło: Dascompany.com – namioty wystawowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here