Automatyka domowa pozwala ograniczyć zużycie gazu nawet o 30%, co przekłada się na kilkaset złotych oszczędności rocznie. Osiągane jest to między innymi dzięki nowoczesnym mechanizmom regulacji temperatury oraz pracy całego systemu.

Sezon grzewczy to zawsze okres, w którym o oszczędność energii bardzo trudno. Tyczy się to zarówno ogrzewania, jak i elektryczności. Gdy temperatury osiągają niskie wartości, podkręcamy do maksimum kaloryfery i kotły, tak aby w naszym domu lub mieszkaniu zrobiło się cieplej. W przypadku sterowania ręcznego, ogrzewanie gazowe pracuje na, wysokim poziomie przez długi czas, nieraz zupełnie niepotrzebnie.  Producenci nowoczesnych kotłów konwekcyjnych zalecają ustawienia w dolnych wartościach z uwagi na efektywność pracy kotłów oraz na fakt, iż przy nastawie wyższych temperatur w wymienniku ciepła gromadzi się kamień, który obniża sprawność kotła. Automatyka smart home pozwala na optymalizację pracy kotła i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. A że dni stają się coraz krótsze, przez co szybciej robi się ciemno, zużywamy również więcej prądu.

I choć dla wielu jest to sytuacja normalna, istnieją sposoby, aby wydatki na ogrzewanie i elektryczność w sposób znaczący obniżyć. Przez cały rok. Odpowiedzią jest tu system inteligentnego domu.

Ogrzewanie inteligentne – jak może nam pomóc?

System ten integruje elementy składające się na instalację grzewczą (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym czy też nawiewowym lub promiennikowym) i pozwala na sterowanie nimi w sposób zdalny. Umożliwia dostosowanie ich pracy w zależności od aktualnych potrzeb.

Nie to jest jednak najważniejsze w kontekście oszczędności. Inteligentne ogrzewanie w dużej mierze opiera się bowiem na automatyce. Co to oznacza? Że sterowanie ogrzewaniem odbywa się bez naszej ingerencji. Między innymi na podstawie:

  • czujników temperatury – gdy wykryją one, że w pomieszczeniach temperatura jest niższa od zadanej, uruchamiają grzanie. Działa ono jednak do pewnego momentu. Po osiągnięciu wyznaczonej wartości, następuje wyłączenie urządzeń grzewczych, dzięki czemu energia nie jest marnotrawiona. Stosowane są także czujniki ruchu – pomieszczenia ogrzewane są tylko wtedy, gdy ktoś się w nich znajduje,
  • informacji z internetowego serwisu pogody – takie systemy jak F&Home RADIO cały czas analizują aktualne warunki pogodowe i na tej podstawie dostosowują pracę całego systemu,
  • programatorów czasowych – pozwalają na tworzenie harmonogramów w trybie dziennym, tygodniowym bądź rocznym. Uwzględnić możemy także weekendy, dni świąteczne oraz dłuższe wyjazdy.

Cała praca inteligentnego ogrzewania odbywa się w sposób automatyczny. Możemy mieć więc pewność, że wykorzystanie energii będzie po prostu efektywne, co w przypadku sterowania ręcznego jest niemożliwe. Automatyka domowa pozwala na uzyskanie oszczędności na poziomie nawet 30%. 

Inteligentne ogrzewanie – czy warto?

Opisane wyżej funkcje i możliwości gwarantowane są przez systemy inteligentnych domów, które mogą zostać zamontowane także w mieszkaniach, biurach, placówkach szkolnych i wielu innych budynkach. Co istotne, zdalne i automatyczne sterowanie ogrzewaniem jest możliwe do zrealizowania nie tylko w przypadku instalacji gazowej. Systemy renomowanych producentów instalowane są również w budynkach korzystających z ogrzewania podłogowego, elektrycznego czy też opartego na fotowoltaice oraz systemach pasywnych.

Poza niezaprzeczalną oszczędnością energii i pieniędzy, użytkownicy systemu inteligentnego ogrzewania zyskują także ogromną wygodę. Sterowanie temperaturą odbywa się bowiem w sposób zdalny, przy pomocy wbudowanego panelu sterowania, pilota lub aplikacji zainstalowanej na urządzeniach mobilnych. Nie musimy więc wędrować do kolejnych kaloryferów czy też kotłowni – wszystkie ustawienia wprowadzimy siedząc wygodnie na kanapie lub podchodząc do panelu zamontowanego na ścianie.

System inteligentnego domu to także okazja do automatyzacji oświetlenia, instalacji alarmowych, urządzeń RTV i AGD, a także wielu, wielu innych mechanizmów. Wszystko po to, aby zwiększyć komfort życia i poziom bezpieczeństwa, a także obniżyć rachunki za prąd oraz gaz.

Źródło: F&Home – inteligentny dom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here