Sypialnia w każdym domu jest miejscem, gdzie komfort i wygoda są szczególnie ważne. Istotną rolę w tym pomieszczeniu odgrywa również odpowiednie oświetlenie. Na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia do sypialni? Jakie są podstawowe typu oświetlenia? W jaki sposób umieścić źródła światła?

Nastrojowy i odprężający klimat w sypialni

Wybierając odpowiednie oświetlenie do sypialni, należy zadbać o to, by bez względu na porę dnia czy rodzaj aktywności, pomieszczenie zapewniało odpowiedni komfort. Poranne śniadanie w łóżku, wieczorne czytanie książek, odpoczynek po pracy – każda z tych sytuacji wymaga nieco odmiennego oświetlenia. Z tego powodu warto zamontować w sypialni kilka źródeł światła, aby możliwe było ich dostosowanie do aktualnych potrzeb. Centralnym elementem będzie zapewne duża lampa sufitowa, którą skutecznie mogą zastąpić efektowne reflektory sufitowe. W przypadku sypialni konieczne jest również oświetlenie boczne. W tej roli doskonale sprawdzą się kinkiety lub lampa stojąca pokojowa. Dla wielu osób, które przed snem preferują czytanie książek czy gazet, z pewnością niezastąpiona będzie lampka nocna. Szerokie możliwości, by udekorować sypialnię wedle własnego pomysłu i wyczarować w niej nastrojową atmosferę dają również taśmy i akcesoria LED.

Główne źródło światła w sypialni – duża lampa sufitowa, ozdobne reflektory sufitowe

Na początek warto wybrać główne źródło światła w sypialni, czyli najczęściej dużą lampę umieszczaną w centralnym punkcie pomieszczenia. Może być ona prosta i minimalistyczna, ale warto zwrócić również uwagę na ozdobne lampy sufitowe w formie kryształków czy abażurów, które doskonale rozpraszają światło. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych lamp o dużych kloszach mogą być designerskie reflektory sufitowe. Rząd stylowych reflektorów na suficie nie tylko będzie dobrym uzupełnieniem nowoczesnych i industrialnych aranżacjach, ale pozwoli również dowolnie regulować natężenie i kierunek strumienia świetlnego.

Oświetlenie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb – taśmy i akcesoria LED

Nieograniczone wręcz możliwości daje zastosowanie w sypialni oświetlenia LED, które umożliwia podświetlenie dowolnie wybranych elementów w sypialni. Najważniejszą zaletą oświetlenia LED jest energooszczędność oraz możliwość stworzenia wyjątkowej i nastrojowej atmosfery w sypialni. W ten sposób skutecznie podświetlimy przede wszystkim meble czy wnęki w ścianach, do których nie dociera światło z głównego źródła.

Nie tylko dla moli książkowych – lampy stojące, kinkiety, lampki nocne

Idealnym uzupełnieniem głównego źródła światła jest światło boczne. W tej roli doskonale sprawdzi się lampa stojąca pokojowa, która niejednokrotnie sama w sobie stanowi niebanalną ozdobę wnętrza. Przy łóżku warto umieścić niewielkie lampki nocne czy kinkiety, które zapewnią odpowiednie warunki do czytania czy oglądania telewizji.

Odpowiedni dobór oświetlenia w sypialni pozwoli stworzyć w pomieszczeniu komfortowe miejsce do odpoczynku i relaksu. Oprócz głównego źródła światła w postaci efektownej lampy lub reflektorów sufitowych dobrym pomysłem będzie wybór dodatkowego oświetlenia bocznego, na przykład w formie kinkietów czy lampek nocnych. Niezwykłe możliwości aranżacyjne daje również wykorzystanie taśm i akcesoriów LED. Na rynku dostępne są modele różniące się rozmiarem, ilością źródeł światła, mocą, kształtem czy kolorem. Poszczególne typu oświetlenia są również wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, plastik, akryl czy szkło. Z tego powodu oświetlenie może być dobrym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w każdym stylu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here