We wszelkiego rodzaju metodach badawczych lub procedurach testowych, kluczową rolę odgrywa temperatura. Urządzeniem pozwalającym na dowolne ustalanie wartości temperatury jest komora temperaturowa. Jakie jednak parametry powinno zapewniać to urządzenie i czym różni się komora temperaturowa od klimatycznej?

Komory temperaturowe – podstawowe właściwości

Komora temperaturowa pozwala na pracę w zakresie temperaturowym od -70 do 180°C. Regulacja wilgotności nie jest dostępna w tego typu komorach. Produkty tego typu oferowane w różnych dopasowanych do potrzeb klienta rozmiarach. Zróżnicowana pojemność komór (od 53 do 720 l) zapewnia bardzo sprawne badanie obciążeń termicznych, zarówno na małych, jak i na dużych elementach.

Część urządzeń jest dodatkowo rozszerzona o komorę wstępnego nagrzewania, która zapewnia równomierny rozkład temperatury. Komory temperaturowe znajdują zastosowanie także przy wydajnym suszeniu czy przechowywaniu produktów w temperaturze wyższej nawet o 300 °C od temperatury na zewnątrz. Komora temperaturowa musi spełniać wysokie wymagania pod względem bezpieczeństwa oraz jakości, dlatego rekomendowany jest zakup od renomowanych dostawców.

Czym jest komora temperaturowa z konwekcją wymuszoną?

Kluczowym elementem każdej komory temperaturowej jest jednorodna temperatura jej wnętrza. Jest ona bowiem niezbędna nie tylko do wykonywania prawidłowych testów, ale również do przechowywania leków czy też optymalnego wykorzystywania kubatury wnętrza urządzenia. Zaawansowane modele są wyposażone w system konwekcji wymuszonej, dbający o optymalny obieg powietrza wewnątrz komory. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo krótki czas schładzania i nagrzewania się elementów umieszczonych we wnętrzu komory. Alternatywne rozwiązanie polegające na naturalnym obiegu powietrza w tego typu urządzeniach pozwala natomiast na suszenie delikatnych i lekkich substancji. Każda komora temperaturowa czy też suszarka ma specjalnie zaprogramowaną procedurę suszenia, która ma zagwarantować znaczne przyśpieszenie samego procesu suszenia, jak i sterylizacji produktu.

Komora klimatyczna – specyfikacja

Komory służące do badań klimatycznych są wyposażone w możliwość programowania dodatkowych parametrów. Testy na stabilność materiałów muszą być bowiem przeprowadzane w dokładnie określonych warunkach. Komora klimatyczna daje nam możliwość stymulacji temperatur o różnych wartościach, a także poziomu wilgotności powietrza w niej zawartego. Ponadto niektóre urządzenia mają w swoim wyposażeniu stymulację świetlną, która może okazać się niezbędna dla niektórych próbek.

Do czego służy komora klimatyczna?

Komory klimatyczne zasadniczo możemy podzielić na dwa typy. Pierwszym z nich jest komora klimatyczna wykorzystywana do testów stabilności. Używana jest najczęściej do tzw. testów długookresowych, które polegają na utrzymaniu wilgotności oraz temperatury na ściśle określonym poziomie przez dłuższy okres czasu. Drugim typem jest komora dynamicznych zmian klimatycznych. Służy ona do realizacji programów zwanych ramowymi, opierających się na automatycznej zmianie poziomu wilgotności i wartości temperatury wraz ze zdefiniowaną wcześniej częstotliwością. Komory klimatyczne związane z testami stabilności są bardzo często stosowane we wszelkiego rodzaju badaniach czy też samym przemyśle. Swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim podczas testów wytrzymałościowych próbek, testów starzenia się minerałów, przechowywania produktów w określonych ściśle warunkach czy też długotrwałych testów starzenia się materiałów.

Zarówno komora temperaturowa, jak i komora klimatyczna pozwalają na precyzyjne sterowanie warunkami wewnątrz pojemnika testowego, umożliwiając wykonywanie miarodajnych testów. Niezbędnym elementem prowadzonych badań jest precyzyjny rejestr zdarzeń oraz zapisywanie uzyskiwanych wyników przez cały czas przeprowadzania badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here