Telewizja satelitarna jest niezwykle popularna wśród użytkowników odbiorników telewizyjnych, gdyż umożliwia odbiór setek krajowych i zagranicznych kanałów. Aby móc oglądać programy w najwyższej jakości obrazu, konieczne jest prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej. Niedostosowanie jej położenia i właściwości może skutkować powstawaniem zakłóceń sygnału satelitarnego.

Główne przyczyny powstawania zakłóceń sygnału satelitarnego

Zakłócenia w odbiorze sygnału satelitarnego mają kilka głównych przyczyn.

Po pierwsze, istotny jest prawidłowy montaż anten satelitarnych. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę przeszkody znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu, takie jak wysokie budynki lub drzewa, które mogą skutecznie zakłócać możliwość odbioru sygnału.

Drugą, częstą przyczyną zakłóceń, są błędy użytkowników. Instalacja anteny satelitarnej wymaga pewnych umiejętności technicznych oraz doświadczenia w tym zakresie. Nieprawidłowa konfiguracja sprzętu może skutkować niską siłą sygnału odbieranego przez telewizor. Błędy w tym zakresie mogą prowadzić do trudności w uzyskaniu doskonałej jakości obrazu. Nierzadko przyczyną kłopotów może być także uszkodzony lub niespełniający wymogów koniecznych do właściwego odbioru sygnału sprzęt. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie zamontować i ustawić antenę, z pewnością warto skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się montażem i kalibracją sprzętu.

Trzecią przyczyną problemów z jakością sygnału satelitarnego są urządzenia generujące mikrofale, zakłócające prace poszczególnych odbiorników. Wśród sprzętów tego rodzaju można wymienić m.in. routery do WiFi, telefony komórkowe czy domowe aparaty przenośne.

Również niekorzystne warunki pogodowe mogą w istotny sposób zaburzać jakość sygnału satelitarnego. Śnieg, osadzony na zewnętrznych elementach anteny, uniemożliwia odbiór sygnału. Podobnie gęste chmury i intensywne opady znacząco wpływają na jego jakość. Burza i wyładowania atmosferyczne praktycznie zawsze powodują zniekształcenie obrazu, które w wielu przypadkach uniemożliwiają korzystanie z telewizji. Niebagatelne znaczenie mają także silne podmuchy wiatru, które mogą poważnie uszkodzić mocowanie anteny. Z tego powodu bardzo ważny jest profesjonalny montaż anten satelitarnych, zapewniający stabilność całej konstrukcji.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli pomimo zastosowanie się do wszystkich powyższych zaleceń, nadal borykamy się z zakłóceniami sygnału, warto sprawdzić przewód koncentryczny oraz konwerter. Wybierając konwerter, najlepiej zdecydować się na urządzenie o jak najniższym poziomie szumów, które zapewni lepszą jakość sygnału. Warto wyposażyć konwerter w szczelną obudowę, zabezpieczającą przed zawilgoceniem. Klasa przewodu koncentrycznego ma znaczenie w przypadku, gdy przewidujemy znaczną odległość pomiędzy anteną a odbiornikiem telewizyjnym. Na dłuższe dystanse przyda się kabel miedziany z solidnym oplotem, a na krótkich odcinkach wystarczy kabel stalowy.

Warto zwrócić również uwagę na odpowiedni dobór anteny satelitarnej. Nowy, wysokiej jakości sprzęt, z dostosowanymi parametrami, zapewne pozwoli uzyskać doskonałą siłę sygnału oraz wysoką jakość obrazu. Najlepiej sprawdzi się talerz o średnicy około 80 centymetrów, pozwalający odbierać kanały HD nawet przy gorszej pogodzie. Montaż anten satelitarnych najlepiej wykonać na dachu lub w najwyższym punkcie budynku.

Czasami nie mamy wpływu na jakość sygnału satelitarnego. Błędy operatora mogą mieć bowiem istotny wpływ na możliwość odbioru wysokiej klasy obrazu i dźwięku. Jeśli jednak zadbamy o dobór dobrej jakości sprzętu, prawidłowe ustawienie anteny satelitarnej i wyeliminowanie błędów, leżących po stronie użytkownika, możemy w znaczący sposób poprawić siłę sygnału.

Inspirowane: montazanten.warszawa.pl – montaż anten dvb t Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here