Dobra organizacja, sprawne przemieszczanie się i zachowanie bezpieczeństwa to podstawowe zasady pracy magazynierów. Aby było to możliwe do wykonania, bardzo istotny jest układ i dobre zagospodarowanie hali magazynowej. Podstawowym elementem wyposażenia każdego magazynu są regały.

Znaczenie odpowiedniego wyboru regałów do magazynu

Regały są kluczowe w procesie sukcesywnego składowania, załadunku i rozładunku towarów. Dostosowuje się je przede wszystkim do rodzaju i gabarytów towarów, które będą na nich składowane. Należy wziąć pod uwagę również to, czy układanie towarów na nich odbywa się ręcznie, czy też ich gabaryty wymagają zastosowania wózków paletowych, widłowych czy podnośników. W tym przypadku istotna jest też szerokość korytarzy magazynowych. Wówczas należy wybrać takie regały, które będzie można ustawić względem siebie w sposób nieutrudniający urządzeniom swobodnego przemieszczania się. Trzeba również wziąć pod uwagę wymiary samych półek oraz możliwość ich regulacji, w przypadku nagłej potrzeby składowania innego (na przykład większego) rodzaju produktów.

Regały mobilne

Regały mobilne wyposażone są w specjalne kółka, dzięki którym mogą być przemieszczane wraz ze znajdującym się na nich towarem. Na rynku dostępne są regały o różnej konstrukcji. Te niższe i mniejsze mogą służyć jako stoły, blaty robocze do ręcznego pakowania lub ustawiania produktów. Regały na kółkach są najczęściej wykorzystywane do magazynowania produktów, które ładowane są ręcznie. Bardziej zaawansowane technologicznie są regały mobilne – przesuwne. Montowane są na specjalnych wagonach i poruszane za pomocą silników elektrycznych.

Regały paletowe

Regały paletowe są nieodzownym elementem magazynu, w którym towary składowane są na paletach. Zapewniają bezproblemowy dostęp do każdej palety. Pozwala to w razie potrzeby dokonać szybkiej kontroli produktów lub inwentaryzacji. Mają zastosowanie na dużej powierzchni, w magazynach, w których pracują wózki widłowe. Są to regały uniwersalne i z łatwością można je dostosować do potrzeb każdego magazynu. Główna zaleta regałów paletowych to niskie koszty montażu. Są również niemal całkowicie bezawaryjne, wyłączając uszkodzenia mechaniczne. Kiedy jest potrzeba składowania większej ilości towaru – nie ma problemów z szybkim dobudowaniem kolejnego piętra regałów. Są zbudowane z metalu, co zapewnia im stabilność i wytrzymałość. Dzięki prostej budowie można je łatwo zdemontować, po czym zmontować ponownie. W celu jeszcze większej stabilizacji istnieje możliwość przytwierdzenia ich do ściany. Są rozwiązaniem uniwersalnym. Minusem jest to, że w przypadku ściągania palety z dużej wysokości, operator wózka widłowego ma ograniczone pole widzenia. Może strącić paletę lub zepchnąć ją na równoległy korytarz w magazynie, doprowadzając tym samym do niebezpiecznej sytuacji.

Przy wyborze odpowiednich regałów do magazynu należy kierować się wieloma aspektami. Najważniejsza jest wielkość hali i ilość przechowywanych tam towarów. Od tego uzależniona jest wielkość i ilość potrzebnych regałów. Należy również przeprowadzić kalkulacje finansowe i rozważyć stosunek kosztów zakupu i montażu regałów do ogólnych zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here