Wielu architektów szuka sposobu użycia tradycyjnych metod i materiałów do wznoszenia konstrukcji. Wśród takich zapomnianych technik jest użycie słomy i gliny. Surowce te są doskonałymi izolatorami, dodatkowo mają zdolność regulowania poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń. W zależności od wielkości budynku można użyć bloczków wykonanych ze słomy lub stworzyć szkielet drewniany nadający sztywności całej konstrukcji. Okna i stolarkę drzwiową montuje się w specjalnych skrzynkach, co przyspiesza tempo prac. Takie budynki wymagają mniejszych nakładów na prace ziemne. Uzupełnieniem konstrukcji ścian mogą być tynki gliniane, które oprócz przepuszczania pary wodnej dodatkowo chronią budynek przed nagrzewaniem się.

Wielu inwestorów boi się o wytrzymałość takich obiektów na czynniki zewnętrzne oraz ogień. Technologię budownictwa słomianego regulują normy budowlane oraz przepisy dotyczące poszczególnych typów instalacji występujących w budynkach. Zalety budownictwa naturalnego można sprawdzić na jednym z pokazów organizowanych przez fundacje budownictwa naturalnego.

Drewno, czyli budulec wracający do łask

Technologia drewnianych domów ponownie zyskuje wielu zwolenników. Nowe podejście do tego modelu budownictwa przywędrowało do Polski z północy. Skandynawia ma duże doświadczenia w tworzeniu obiektów z wysokim poziomem izolacji termicznych przy wykorzystaniu drewna jako budulca.
Niezależnie czy będzie to budynek składany z belek, czy gotowych elementów z desek to inwestycje takie są podzielone na etapy. Wcześniej następuje przygotowywanie elementów na placu montażowym u producenta, a następnie przewożone są one na plac budowy i na bieżąco montowane. Obecnie domy drewniane wyposażone są w izolację termiczną, co sprawia, że są to obiekty energooszczędne i w pełni ekologiczne. Powierzchnia drewna na ścianach wewnętrznych nie wymaga innych prac wykończeniowych, przez co skrócony zostaje czas prac budowlanych. Drewno pozwala na swobodną modyfikację projektu architektonicznego oraz proste stawianie ścian działowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here