Jeszcze do niedawna, najbardziej popularnymi systemami łączeń elementów metalowych w konstrukcjach, były nitowanie i spawanie. W dzisiejszych czasach, stopniowo zastępowane są jednak przez połączenia śrubowe, które dzięki zastosowaniu nowych stopów metali, są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Mogą być więc stosowane również do bardzo wymagających konstrukcji, zapewniając stabilne i wytrzymałe połączenie. Ogromnym plusem zastosowania śrub, jest także możliwość ich szybkiego demontażu, bez uszkodzenia konstrukcji. Jest to szczególnie ważne, w przypadku przeprowadzania serwisów i koniecznych napraw.

Co wyróżnia połączenia śrubowe?

Śruby oraz przystosowane do nich nakrętki, znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest wykonanie łączenia dwóch części elementów konstrukcji, maszyn czy urządzeń. Są to zazwyczaj styki elementów, wymagające stabilnego i wytrzymałego połączenia. Ogromnym plusem stosowania śrub jest wysoka nośność. To właśnie ona sprawia, że połączenie śrubowe jest w stanie przenosić siły, bez ryzyka zerwania. Oczywiście na etapie projektowania, należy określić jakie siły będą oddziaływać na połączenie tak, aby dobrać odpowiedni materiał. Projektant powinien również wskazać, jakie śruby i nakrętki łącznikowe będą najbardziej wytrzymałe dla danej aplikacji.

Bardzo dużym plusem stosowania połączeń śrubowych jest ich prostota oraz możliwość szybkiego montażu. Wykonanie takiego połączenia polega najczęściej na odpowiednim nawierceniu otworów, wprowadzeniu w otwór nakrętek łącznikowych lub śrub, a następnie skręceniu całości ze sobą. W porównaniu ze spawaniem lub nitowaniem proces ten może być nawet o 75 % krótszy. Co istotne, połączenia takie można wykonywać w każdych warunkach atmosferycznych, czego nie można powiedzieć na przykład o spawaniu. Do prawidłowego spawania, potrzebujemy bowiem minimum wilgotności. Jest to konieczne do tego, aby spawy miały odpowiednią odporność na zerwanie.

Zaletą stosowania śrub i nakrętek łącznikowych jest również to, że w każdej chwili możemy je rozkręcić. Jest to zaleta szczególnie doceniana przez serwisantów maszyn, którzy w przypadku łączeń spawanych lub nitowanych mają zdecydowanie więcej pracy. Połączenie śrubowe wystarczy bowiem rozkręcić, a po skończonej pracy odpowiednio ze sobą skręcić. Śruby nie ulegają uszkodzeniu podczas tego procesu, więc można je ponownie zastosować. W przypadku nitów, każdy z nich należy odciąć. Nie nadaje się on do ponownego zastosowania. Należy więc zaopatrzyć się w nowe nity i wykonać nowe połączenie. W przypadku spawów, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowania, ponieważ do wykonania nowego łączenia potrzebujemy zazwyczaj certyfikowanego spawacza.

Aspekt ekonomiczny

Stosowanie połączeń śrubowych jest również bardziej ekonomiczne. Śruby, podkładki, czy nakrętki łącznikowe są wielorazowego użytku. W związku z tym, w przypadku rozkręcenia konstrukcji, nie musimy kupować nowych elementów do ich ponownego połączenia. Szybkość wykonywania połączeń przy pomocy śrub ma również duże znaczenie. Jest to szczególnie ważne dla producentów maszyn i urządzeń, którzy dzięki ich stosowaniu mogą znacznie skrócić czas potrzebny na wyprodukowanie gotowych elementów. W myśl zasady czas to pieniądz, oszczędności należy szukać więc nawet w takich sprawach, jak wybór odpowiedniego łączenia elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here