W ostatnim czasie ekologia i dbanie o środowisko naturalne stało się niezwykle istotne w każdej dziedzinie życia. Eko jest nasza odzież, żywność a nawet środki czystości. Natomiast we wszechogarniającym smogu na wagę złota są piece i materiały opałowe, które nie generują spalin i pyłów zaliczanych do niskiej emisji i tworzących smog. Jednak jak w tym wszystkim nie stracić majątku? Należy wybrać najlepszą metodę ogrzewania, która będzie jednocześnie ekologiczna i tania. Bez wątpienia jest nią ogrzewanie przy użyciu gazu propan.

Propan jako paliwo opałowe

Gaz propan najlepiej jest znany w formie mieszanki z gazem butan, która umieszczana jest w butlach gazowych o różnym przeznaczeniu a także stosowana do zasilania samochodów z instalacją gazową. Jednak propan jako samodzielny gaz sprawdza się doskonale do ogrzewania domu. Spalanie propanu w piecach kondensacyjnych jest szczególnie ekonomiczne a sam proces spalania jest także przyjazny środowisku. Propan, który służy do zasilania pieca ogrzewającego domowe kaloryfery, jest przechowywany w dużym zbiorniku zlokalizowanym na terenie posesji. Zbiornik ten może mieć różną pojemność, przy czym zbiorniki na gaz o pojemności 2700, 4850 lub 6400 litrów mogą zostać ustawione bez potrzeby starania się o pozwolenie na budowę. Zbiorniki występują w wersji naziemnej i podziemnej; wersje podziemne mogą zostać sprytnie ukryte pod powierzchnią gruntu i zamaskowane trawą, by mogły stać się całkowicie niezauważalne. Zarówno ustawienie ich na powierzchni ziemi, jak i zakopanie pod jej powierzchnią nie powoduje absolutnie żadnego negatywnego wpływu na środowisko –  czy to na stan gleby, czy też wód gruntowych.

Ekologia na co dzień z gazem propan

Zarówno liczne testy i badania laboratoryjne, jak i zwykłe codzienne doświadczenie dowodzą, że gaz propan jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw grzewczych. Nie powoduje wytwarzania sadzy oraz nie ma wpływu na powstawanie smogu. Jak to możliwe? Wynika to z faktu, że gaz propan jest wyjątkowo czysty chemicznie. Jego spalanie powoduje wytworzenie się pewnych produktów ubocznych, jednak zupełnie nieszkodliwych. Co więc –  oprócz ciepła, otrzymujemy po spaleniu gazu propan? Wyłącznie czystą wodę i dwutlenek węgla. Woda może zostać z powodzeniem odprowadzona do kanalizacji a dwutlenek węgla wydzielany jest do atmosfery. Bez żadnych węglowodorów aromatycznych czy niskiej emisji, a tym samym bez zatruwania powietrza. W kwestii ekologii gaz propan jest najbardziej przyjaznym środowisku sposobem na ogrzewanie domu, zaraz bo panelach fotowoltaicznych. Panele są jednak dużo droższe i wymagają specyficznej lokalizacji, by możliwe było ich skuteczne działanie.

Ogrzewanie gazem propan jest nie tylko ekologiczne, ale również opłacalne. Jego montaż i użytkowanie nie tylko nie zrujnują domowego budżetu, ale nawet pozwolą na zaoszczędzenie na ogrzewaniu.

Ogrzewanie domu bez uszczerbku na budżecie tylko z gazem propan

Jak już wspomnieliśmy, ogrzewanie gazem propan jest niezwykle ekonomiczne. Składa się na to kilka czynników. Montaż instalacji na gaz propan w domu jest tańszy, niż zakup i wdrożenie wielu innych metod ogrzewania. Wymagane jest jedynie nabycie pieca i zbiornika na gaz. Minimalny wydatek, minimalna ilość prac, zero przeróbek w obrębie samego domu. Już te czynniki wpływają na oszczędzanie pieniędzy. Dodatkowo, warto zakupić nowoczesny kocioł kondensacyjny, który zwiększy oszczędności poprzez zmniejszenie zużycia gazu. Kocioł ten, dzięki zjawisku kondensacji, odzyskuje ciepło z pary wodnej, która w kotłach starszej generacji jest uwalniana z obiegu. Dzięki skropleniu pary uzyskuje się więcej ciepła a co za tym idzie –  możliwe jest zmniejszenie zużycia gazu, bez potrzeby rezygnacji z ciepła w domu. Mniejsze zużycie gazu to natomiast niższy koszt samego ogrzewania i rzadsze jego uzupełnianie w zbiorniku. Dodatkowo warto zauważyć, że gaz propan jako paliwo ma bardzo atrakcyjne ceny. Ponadto ulegają one obniżeniu latem, czyli poza sezonem grzewczym. Tak więc uzupełniając zapas gazu w zbiorniku latem można oszczędzić jeszcze więcej i zminimalizować wydatki na ogrzewanie. Tym sposobem ekonomiczne łączy się z ekologicznym.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here