Urazy stawów w sporcie występują na porządku dziennym. Wystarczy niewłaściwa lub niewystarczająca rozgrzewka i o kontuzję nie trudno. Jednak urazy stawów zdarzają się także osobom nie uprawiającym wyczynowych sportów. Każdego dnia nasze stawy narażone są na przeciążenia. Czasem wystarczy jedynie nieopatrznie, źle wykonany ruch, aby osłabiony staw został poważnie uszkodzony. Po przebytym urazie ważne jest precyzyjne zdiagnozowanie uszkodzeń jakie miały miejsce w obrębie stawu. Doskonałym narzędziem do tego celu jest badanie ultrasonograficzne.

Budowa stawu nadgarstka

Nadgarstek to dość skomplikowany w swej budowie staw. Składa się z wielu elementów, a każdy z nich może zostać uszkodzony. Taka skomplikowana budowa podyktowana jest wielofunkcyjnością tego stawu. Zakres ruchów nadgarstka jest niezwykle szeroki, a sam staw dość delikatny, przez co jest także bardziej narażony na wszelkie uszkodzenia. Ponadto w obrębie nadgarstka znajduje się wiele ścięgien, mięśni i nerwów. Budowa kostna nadgarstka składa się z ośmiu mniejszych kostek ułożonych w dwóch rzędach. Kości te łączą się ze stawem promieniowo-nadgarstkowym, bądź też z kością promieniową oraz kośćmi śródręcza.

Kontuzje i urazy nadgarstka

Nadgarstki są stawami szczególnie narażonymi przy upadkach. Pierwszym odruchem, w razie potknięcia czy upadku, jest chęć asekuracji rękami. W takiej sytuacji nadgarstek przyjmuje na siebie znaczną część siły upadku. W ten sposób powstaje zdecydowana większość urazów stawu nadgarstka. Szczególnie często na takie ryzyko narażeni są snowboardziści, zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. W tej grupie urazy nadgarstka stanowią aż 25% wszystkich kontuzji.

Do grupy podwyższonego ryzyka wystąpienia urazu nadgarstka należą także tenisiści. U tej grupy sportowców mamy natomiast do czynienia ze zwichnięciami czy skręceniami spowodowanymi patologicznym ruchem. Niezależnie od tego, w jaki sposób powstał uraz czy kontuzja, bardzo istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Przed wdrożeniem leczenia niezbędna jest wiedza czy uszkodzeniu uległ staw, więzadła, ścięgna, czy torebka stawowa. Od tego zależy podjęcie decyzji o konkretnym sposobie leczenia.

Wskazania do wykonania USG nadgarstka

Profilaktyczne badanie USG nadgarstka jest rzadko spotykane. Zdarza się u sportowców, którzy odczuwają pierwsze dolegliwości bólowe a w wywiadzie występują wcześniejsze urazy tego stawu. Najczęściej, zwłaszcza u osób nie zajmujących się zawodowo sportem, uraz i silne dolegliwości bólowe są głównym i najważniejszym wskazaniem do wykonania USG nadgarstka. Dodatkowo lekarz może skierować pacjenta na badanie USG nadgarstka, jeśli występuje u niego obrzęk, opuchnięcie czy stan zapalny, guz w obrębie nadgarstka, niestabilność stawu czy zaburzenie ruchomości, ale także zaburzenia czucia w ręce. USG nadgarstka jest doskonałe jako badanie wykonywane po urazie, ponieważ pozwala na dokładną ocenę, jak rozległy jest uraz oraz z jakim charakterem zmian mamy do czynienia.

Przygotowanie i przebieg badania USG nadgarstka

Badanie ultrasonograficzne nadgarstka, podobnie jak każde badanie USG stawu, nie wymaga absolutnie żadnych przygotowań. Ponadto nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania do wykonania takiego badania. Co ważne, ciąża również nie jest takim przeciwwskazaniem, ponieważ fale ultradźwiękowe, na których opiera się badanie USG, są całkowicie bezpieczne zarówno dla ciężarnej kobiety, jak i dla dziecka. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz ocenia strukturę tkanek miękkich i powierzchnię kości. Zarówno w razie urazu, jak i występowania innych schorzeń stawów, na obu tych strukturach mogą występować zmiany, które będą widoczne podczas badania USG nadgarstka.

Samo badanie rozpoczyna się od nałożenia na staw specjalnego żelu, który wspomaga przewodzenie fal ultradźwiękowych i eliminuje pęcherzyki powietrza mogące również zaburzać obraz. Wynik i opis badania jest dostępny bezpośrednio po jego zakończeniu. Lekarz informuje pacjenta o jego stanie zdrowia i zaleca odpowiednie leczenie. Badanie jest  bezbolesne i szybkie oraz niezwykle precyzyjne.

Źródło: https://www.gabinetusg.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here