Pojedyncze uzupełnienia na implantach w strefie estetycznej stanowią często spore wyzwanie z uwagi na problemy z ukształtowaniem tkanek miękkich wokół implantów, które powinny przypominać te w obrębie zębów naturalnych. Na przestrzeni ostatnich lat zastosowanie implantów w celu poprawy estetycznych oraz funkcjonalnych wymagań uzębienia istotnie wzrasta. Na ostateczny efekt estetyczny wpływa w ogromnym stopniu umiejętne zarządzanie tkankami miękkimi i twardymi.

Sukces w leczeniu implantologicznym ma ogromny wpływ, a nawet decyduje o planowaniu dalszego leczenia protetycznego. Implanty są coraz częściej stosowane do zastąpienia zębów o wątpliwej prognozie, jednakże umieszczenie implantu w strefie estetycznej często jest wyzwaniem niosącym ze sobą ryzyko z powodu obecności wielu czynników mających wpływ na końcowy efekt.

Z pomocą lekarzom stomatologom, którzy w swej praktyce mają do czynienia z implantacją w strefie estetycznej i chcą udoskonalić swój warsztat, przychodzi warszawskie centrum szkoleniowe Dental Skills Institue, które do bogatego portfolia szkoleniowego wprowadziło zupełnie nowy kurs stomatologiczny: „Pojedynczy implant w strefie estetycznej. Aspekty chirurgiczne i protetyczne”. Prowadzący szkolenie Dr. Stavros Pelekanos jest wykładowcą na Oddziale Protetyki Wydziału Stomatologii Uniwersytetu w Atenach w Grecji i specjalizuje się w protetyce, implantologii i stomatologii estetycznej.

Celem szkolenia jest przeanalizowanie i kategoryzacja różnych sposobów leczenia, z naciskiem na metodologię i postępowanie kliniczne w przypadkach wprowadzania implantów w strefie estetycznej oraz przekazanie wskazówek pozwalających na osiągnięcie optymalnych rezultatów w zakresie estetyki. W oparciu o przypadki kliniczne przedyskutowane zostaną również nowe podejścia do leczenia.

W pierwszej kolejności, Dr. Pelekanos przedstawia uczestnikom szkolenia założenia rożnych strategii leczniczych i różnice między nimi (natychmiastowe vs. odroczone wprowadzanie implantu, natychmiastowe vs. odroczone obciążanie implantu).

Spośród najważniejszych procedur chirurgicznych dotyczących tkanek miękkich prowadzący omówi: wolny przeszczep dziąsłowy, przeszczep tkanki podnabłonkowej, tkanki łącznej i/lub ich kombinacje, jak również przeszczepy bezkomórkowej macierzy kolagenowej przed lub podczas wprowadzania implantu.

Podczas szkolenia uczestnicy nauczą się rozpoznawać i dobierać właściwe rozwiązanie protetyczne (personalizowane vs. prefabrykowane łączniki, odbudowy przykręcane vs. cementowane). Zdania, jeśli chodzi o wybór rozwiązań protetycznych są podzielone, dlatego umiejętność dopasowania ich do różnych przypadków będzie niewątpliwym atutem. Wielu lekarzy uważa, ze konstrukcje przykręcane w przypadku uszkodzeń można łatwo naprawić, dzięki łatwemu dostępowi do śruby i dlatego wybierają najczęściej takie rozwiązanie dla pacjenta. Natomiast minusem tych prac mogą być częstsze niż w wypadku cementowanych pęknięcia. Z kolei wśród plusów prac tych ostatnich często wymienia się m. in. lepsze przyleganie, prostszą technikę wykonawstwa laboratoryjnego, mocniejsze i stabilniejsze połączenie między implantem a odbudowa protetyczną. Jednakże większe ryzyko periimplantitis zdarza się właśnie w wypadku prac cementowanych, jeśli oczywiście nie są one wykonane z odpowiednią starannością, a w kieszonce dziąsłowej wokół implantu pozostanie nadmiar cementu.

Uzyskanie długoterminowo stabilnych efektów odbudowy wspartej na implantach w strefie estetycznej wymaga zastosowania wymagających procedur chirurgicznych i protetycznych. Czynniki anatomiczne, takie jak cienka blaszka policzkowa kości wyrostka zębodołowego, cienka warstwa tkanek miękkich oraz wydłużona girlanda dziąsłowa potrafią utrudnić podejmowanie decyzji oraz przebieg leczenia.

Prowadzący szkolenie udowadnia, że prawidłowy sposób pracy klinicznej, przestrzeganie kolejności postępowania i prawidłowe procedury mają podstawowe znaczenie dla ostatecznego sukcesu pracy implantoprotetycznej. W większości przypadków odbudów w strefie estetycznej, poprawa stanu tkanek miękkich i/lub twardych jest niezbędna dla uzyskania właściwej i oczekiwanej przez pacjenta estetyki oraz naturalnego wyglądu korony wspartej na implancie.

Inspirowane: Dsi-edu.com – akademia chirurgii jamy ustnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here