Pierwsze tygodnie wiosny szczególnie sprzyjają rozwijaniu się przyrody. Wiele roślin powoli budzi się wtedy do życia, w tym również nasz przydomowy ogródek. Aby cieszyć się zadbanym, gęstym trawnikiem w intensywnie zielonym kolorze, warto rozpocząć prace pielęgnacyjne już w kwietniu. Poniżej znajdziecie pięć niezawodnych sposobów na pielęgnację trawnika po zimie.

Krok pierwszy: pozimowa regeneracja murawy

Po ustąpieniu śniegu i niskich temperatur, z powodzeniem można rozpocząć przegląd trawnika. Przed podjęciem prac pielęgnacyjnych, takich jak sianie, koszenie, podlewanie czy nawożenie trawnika, warto wygrabić wszystkie pożółkłe i wysuszone źdźbła trawy, a w razie potrzeby w całości lub częściowo przekopać ogródek. Dzięki temu powstaną obszary wymagające dosiania brakującej trawy. Warto również dokładnie usunąć uschnięte pozostałości po kwiatach czy krzewach, które mogą stać się siedliskiem dla drobnoustrojów i szkodników.

Krok drugi: systematyczne koszenie

Koszenie jest zdecydowanie jednym z ważniejszych elementów pielęgnacji trawnika. Prace tego rodzaju nie tylko poprawiają ogólny wygląd murawy, ale również dodatkowo ją zagęszczają. Warto jednak unikać zbyt niskiego koszenia (poniżej 2,5 cm), gdyż może to znacząco osłabiać rośliny i tworzyć miejsce dla rozwoju chwastów. Pierwsze koszenie powinno się odbyć się w drugiej połowie kwietnia. Należy powtarzać je systematycznie, najlepiej w tygodniowych przerwach, aż do całkowitego zakończenia sezonu.

Krok trzeci: likwidacja chwastów

Jeśli w ogrodzie znajdują się chwasty, to początek wiosny jest doskonałym momentem na ich skuteczną likwidację. Trzeba usunąć je w miarę szybko, tak aby nie rozpowszechniły się na większej powierzchni. Można wyeliminować je ręcznie lub wykorzystać w tym celu urządzenie zwane wyrwichwastem, które usuwa rośliny razem z korzeniami.

Krok czwarty: nawożenie

Aby trawa nabrała pięknego, zielonego koloru koniecznie trzeba zająć się jej systematycznym nawożeniem. Do nawożenia murawy można wykorzystać specjalnie przygotowaną mieszankę zawierającą najważniejsze składniki mineralne: potas, azot i fosfor. Gotowe środki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Trawnik powinno się nawozić co najmniej raz na sześć tygodni. Niektóre mieszanki aplikuje się raz na kwartał lub na cały sezon. Należy jednak pamiętać, aby po nawożeniu dokładnie spłukać trawę wodą, co spowoduje skuteczne wsiąknięcie wspomnianych składników mineralnych w głąb ziemi.

Krok piąty: podlewanie trawnika a systemy zraszające

Po skutecznych zabiegach pielęgnacyjnych i pozimowej regeneracji trawnika, pozostaje już jedynie skupić się na jego regularnym podlewaniu. Pozostawienie trawy bez odpowiedniego poziomu wilgoci doprowadzi bowiem do jej przesuszenia i przeżółknięcia. W tym przypadku szczególnie przydatne mogą okazać się systemy zraszające, zapewniające optymalne nawodnienie w zależności od gatunku trawy, rodzaju gleby, pory dnia czy aktualnych warunków pogodowych. Zraszacze statyczne są niezwykle funkcjonalne ze względu na to, że dystrybuują wodę w różnych kierunkach. Natomiast Zraszacze turbinowe o dużym zasięgu będą odpowiednie do nawadniania dużego ogrodu, murawy boiska czy pola golfowego.

Pozimowa pielęgnacja trawnika wymaga sporo czasu, cierpliwości, doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich narzędzi, preparatów czy systemów. Jednak tylko odpowiednio wcześnie rozpoczęte prace ogrodowe będą gwarancją bujnej i zielonej murawy. W tym przypadku warto pamiętać przede wszystkim o systematycznym koszeniu, likwidacji chwastów, regularnym nawożeniu czy odpowiednim nawadnianiu trawnika. Na rynku dostępne są na szczęście różne automatyczne systemy zraszające, takie jak zraszacze statyczne lub zraszacze turbinowe, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here