Blaty z kamienia to moda ostatnich lat. Nie dość, że sprzyjają utrzymaniu czystości, to jeszcze łatwo dopasować je do niemal każdego stylu wnętrzarskiego. Zależnie od wykończenia mogą być wypolerowane i lśniące jak tafla lustra lub wyszczotkowane i matowe. Wbrew pozorom idealnie komponują się nie tylko z zimnym szkłem i metalem, ale również z ciepłym drewnem, co sprawia, że są równie luksusowe, co uniwersalne.

Jakie rodzaje kamiennych blatów kuchennych są dostępne na rynku?

Najczęściej wybierany materiał na blat z kamienia to marmur i granit. Ich wspólną cechą jest stylowy, bardzo piękny wygląd, duża ilość wersji kolorystycznych oraz wiele niepowtarzalnych wzorów. Blat marmurowy jest twardy, ale bardziej porowaty niż granitowy, w związku z czym łatwiej jest go zarysować lub trwale zaplamić. Stosując się jednak zalecane przez producenta środki do impregnacji, przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się jego eleganckim i wyjątkowym wyglądem. Z kolei blat granitowy jest znacznie odporniejszy na ścieranie i uderzenia. Nie szkodzi mu wilgoć, wysokie temperatury, żadne produkty spożywcze lub chemiczne. Co więcej, jest w 100% wodoodporny i łatwy w utrzymaniu czystości. Ma też właściwości, które hamują namnażanie się bakterii. Granit w przeciwieństwie do marmuru, nie wymaga nawet impregnowania. Obydwa można dowolnie obrabiać mechanicznie, zwłaszcza ich krawędzie, tworząc na nich bardzo fantazyjne kształty. Ponadto, skośne przecięcie blatu lub wykonanie w nim dodatkowo specjalnych rowków odprowadzających pozwoli na swobodny spływ nadmiaru wody.

Kamienny blat w kuchni – zalety praktyczne

Blaty kamienne mają wiele zalet, zarówno tych mniej, jak i tych bardziej oczywistych. Poza ekskluzywnym wyglądem i elegancją, która sprawdza się w każdym wnętrzu, są przede wszystkim niezwykle praktyczne. Mogą bez żadnych uszkodzeń przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Są twarde, odporne na zarysowania i ukruszenia. Można na nich kroić, siekać, ubijać kotlety, a nawet ustawiać gorące naczynia, wyjęte prosto z piekarnika bez obawy przed pęknięciem lub odbarwieniem materiału. Są ognioodporne, dzięki czemu mamy możliwość instalowania ich w pobliżu kuchenek gazowych. Odpowiednio zaimpregnowane nie wchłaniają plamiących substancji i łatwo można je umyć. Ich gładka powierzchnia nie sprzyja zaleganiu brudu i bakterii, więc higieniczność takiego blatu to atut, który doskonale wpisuje się w funkcje, jakie spełnia kuchnia..

Kamienny blat w kuchni – walory estetyczne 

Blaty z kamienia mimo swej twardości są niezwykle podatne na kształtowanie. Sprawia to, że można nadać im dowolnie zaprojektowaną formę, która idealnie dopasuje się do aranżacji kuchni. Ponadto mamy także możliwość wykończenia brzegów materiału według własnego pomysłu. Zarówno marmur, jak i granit to bogactwo wzorów i odcieni, dzięki którym udaje się dopełnić dowolną kolorystykę wnętrza. Co więcej, powierzchnię blatu można pozostawiać w wersji naturalnej, polerowanej bądź szczotkowanej, co pozwala na zachowanie równowagi w połączeniu z innymi lśniącymi bądź matowymi powierzchniami.

Kamienie naturalne wyglądają dobrze zarówno w stylu nowoczesnym jak i w tradycyjnym, w towarzystwie drewnianych mebli, ceramicznych płytek, szkła i metalu. Marmurowe i granitowe blaty sprawdzą się w każdej kuchennej aranżacji.

Źródło: metamar.pl – trawertyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here